İsrail’den rehinelere havadan takip! Yine anlaşmayı ihlal ettiler

  • HABER7

Hamas ile varılan ateşkes mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi’ndeki hava trafiğini durdurması gereken İsrail yine sözünü tutmadı. İsrail’in esir takasını insansız hava araçlarıyla gizli şekilde takip ettiği öğrenildi. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), esir takasının 4’üncü gününde Uluslararası Kızılhaç heyetine teslim edilen rehinelerin görüntüsünü yayınladı.

İnsansız hava aracıyla kayda alınan görüntüleri paylaşan işgalci Israil ordusunun, rehineleri ve onları teslim eden Kassam Tugayları savaşçıları takip ettiği deşifre oldu.

27 Kasım’da saat 23.06’da İsrail ordusunun resmi internet sitesine yüklenen video kaydında, rehinelerin sınır kapısından geçerek İsrail işgalindeki topraklara girdiği anların görüntüsü yayınlandı.

Görüntülerin yayınlanmayan kısımlarında hangi bölümleri kapsadığı, Kassam savaşçılarının baştan sona kadar takip edilip edilmediğine ilişkin kritik sorular ise cevapsız kaldı.

İşte o görüntüler:

FİLİSTİNLİ ASKERLERDEN YİNE ÖRNEK DAVRANIŞ

24 Kasım’da yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasının 4’üncü gününde İsrail 30’u kadın 3’ü çocuk olmak üzere 33 esiri serbest bıraktı. Kassam Tugayları ise 11 İsrailli’yi Uluslararası Kızılhaç’a teslim etti

Kassam Tugayları’nın İsrailli tutukluları teslim ettiği anlara ilişkin görüntülerde yine sıcak anlar yaşandı. Serbest bırakılan tutuklular, Filistinli askerlere el salladı.

Gazze’de gıda problemi yaşanmasına rağmen Kassam Tugayları savaşçıları, İsrailli rehinelerin teslim anında dahi yiyecek ve içeceklerini kendilerine sağladıkları görüldü.

İşte 4’üncü esir takasına ilişkin Kassam Tugayları tarafından yayınlanan görüntüler:

HANGİSİ TERÖRİST?

Savaş hukukunun bütün kaidelerine riayet ettiği görülen Kassam Tugayları ile İsrail arasındaki fark bir kez daha gözler önüne serildi.

  • İsrail ile Hamas arasındaki “insani ara” uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde 24 Kasım’dan bu yana 4 günde Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 51 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 150 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.


BU DA İSRAİL’İN ESİRLERE MUAMELESİ… YAPMADIKLARINI BIRAKMADILAR

Kassam Tugayları’nın İsraillilere yönelik insani tavırlarının aksine İsrail tarafında tam tersi uygulamalar icra ediliyor.

İsrail askerleri, Filistinli esirleri karşılamak üzere Beytunya beldesinde toplananlara göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle müdahale ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu bir Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

Bununla yetinmeyen İsrail, Doğu Kudüs’te serbest bırakılan Filistinli esirlerin evlerinin etrafında konuşlandı, yollarda kontrol noktaları kurdu.

Bazı Filistinli esirlerin evlerini basan İsrail polisi, ailelere “herhangi bir kutlama yapılmaması ve evlerde toplanılmaması” uyarısında bulundu.

HAFIZASINI KAYBEDENE KADAR İŞKENCE

İsrail’in cezaevlerinden serbest bıraktığı rehinelerin bazılarının işkence nedeniyle yürüyemeyecek halde olduğu ve hafıza kaybı yaşadığı görülmüştü.

16 yaşında İsrail tarafından esir alınan ve 8 yıl sonra serbest bırakılan Filistinli Marah Bakir ise Siyonistlerin kendilerine acımasızca işkence yaptığını dile getirerek, “İsrail, tıbbi ihtiyaçlarımızı karşılamak bir yana bize acımasız işkenceler yaptı, ağır cezalar uyguladı.” diye konuşmuştu.

KADIN ESİRLERE DAYAK

İsrail ile Hamas arasında yapılan esir takası mutabakatı kapsamında serbest bırakılan Filistinli kadın esirlerden 50 yaşındaki Attaf Ceradat İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadınların 7 Ekim’den sonra ciddi şekilde darbedildiğini söyledi.

Ceradat “7 Ekim’den sonra kadın esirler tecrit altına alındı. Ben de vücudumda iz kalana kadar dövüldüm. Hakaretlere uğradık, yataksız, battaniyesiz bırakıldık.” dedi.

“KOLLARIMI KIRDILAR”

İsrail zindanlarından esir takası anlaşması kapsamında serbest bırakılan çocuklardan biri, “Sayım yapıldığında durduk yere bize saldırdılar kollarımı kırdılar ve hiçbir şekilde tedavi etmediler. Cezaevinden çıkmadan bir gün önce kolumu sardılar.” dedi.

“DOKTOR MUAYENESİNDE DÖVDÜLER”

Cezaevinde yaşadıklarını anlatan bir diğer Filistinli çocuk esir ise, “Cezaevinden çıkmadan önce beni dövdüler, sonra doktor muayenesinde de dövdüler. Cezaevlerinde durum çok kötü. Tutuklulardan intikam alıyorlar.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x