Kuyumcuların Çilesi Satacak Altın Bulamıyorlar! O Tarihte Önce 2500 TL’ye, Sonra 3250 TL’ye Yükselecek

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mehmet Yüksel, son günlerde Diyarbakır’da 450 kuyumcunun çeyrek ve Cumhuriyet altını bulamadığını belirtti. Yüksel, Türkiye genelinde de benzer bir sıkıntının yaşandığını vurguladı.

KOTA NEDENİYLE ALTIN KRİZİ

Milliyet’in aktardığına göre Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk’e göre, kuyumcularda yaşanan altın sıkıntısı, ithalat kotasıyla ilgili. İthalat kotası sebebiyle dış piyasa fiyatı ile iç piyasa fiyatı arasında ciddi bir fark oluşmuş durumda. Bu durum, esnafların külçe altın alıp Darphane’ye üretim için verememesine yol açıyor. Esnaf, yüksek fark sebebiyle maliyetlerinin artacağı endişesiyle Darphane’ye altın vermek istemiyor. Bu nedenle, kuyumcular talep etmeyince piyasada çeyrek ve Cumhuriyet altını bulunamıyor.

FİYAT FARKLARI EŞİTLENDİ

Yıldırımtürk, yeni tarihli ve eski tarihli altınlar arasındaki fiyat farkının eşitlendiğini belirtti. Ayrıca, altın alış ve satış tutarları arasında da ufak farklar oluşmaya başladığını ifade etti.

KOTA VE DÖVİZ KURU ETKİSİ

Kota, gram altının fiyatını da yükseltiyor. Şu anda piyasada 24 ayar altının gram fiyatı 2100 TL civarında seyrediyor ancak kota olmasa bu fiyatın 1950 TL seviyelerinde olabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca, yurt dışı ile yurt içi altın arasındaki fiyat farkı nedeniyle yurt dışına gidenler, 100 gram altın

YIL SONU TAHMİNİ

Yıldırımtürk’e göre, altının ons fiyatının haziran ayına kadar 2150-2200 dolar aralığında olması bekleniyor. Hazirandan sonra ise ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi bekleniyor, bu da ons altının 2400 dolara kadar yükselebileceği anlamına geliyor. Yurt içinde gram altının fiyatı ise haziran ayında 2250-2500 TL arasında olabilirken, sene sonunda 24 ayar altının gram fiyatının 3250 TL olabileceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x