Mozambik’teki bir Alman ile bir Afrikalı’nın Türkçe sohbeti viral oldu

Mozambikli içerik üreticisi Nalia Andre, Türklere Afrika’yı daha iyi tanıtabilmek için Türkçe videolar çekiyor.

Naila, Afrika Yıldızı adlı kanalı için Türkçe konuşarak video hazırladığı sırada bir Alman turist ile karşılaştı. Alman turistin de Türkçe konuşmaya başlamasıyla ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Alman turist, Nalia’nın yanına gelerek “Çok komik, hayret bir şey… Türkçe’yi nerede öğrendin?” diye sordu. Nalia, “Türkiye’de 7 yıl yaşadım.” derken, söz konusu turist ise Almanya’da Türk Dili ve Edebiyatı okuduğunu, ayrıca Türkiye’yi de ziyaret ettiğini belirtti.

Gabriella isimli Alman turist, Türkiye’yi çok sevdiğini dile getirdi. Naila ise “Çok güzel Türkçe konuşuyorsunuz” şeklinde iltifat etti. Alman turistin ‘çat pat’ diye yanıt vermesi üzerine Naila şaşkınlığını gizleyemedi.

BOLU’DA OKUDU


Nalia, geçtiğimiz yıl Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda Mozambik’te doğup büyüdüğünü, Türkiye’de okumak için kazandığı bursun hayatını değiştirdiğini kaydederek, “Liseyi bitirdikten sonra yurt dışında okuma hayalim vardı ama ailemin bunu karşılayacak maddi gücü yoktu. Burs fırsatlarını araştırmaya başladım ve karşıma birkaç seçenek çıktı. Onlar arasında Türkiye Burslarına rastladım. 2013 hayatımın dönüm noktası diyebilirim. Türkiye’de okumak için burs kazandım ve sıfırdan Türkçe öğrendim.” demişti.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduğunu dile getiren Nalia Andre, şöyle devam etmişti.

“İnsan yabancı bir ülkeye gidince ilk olarak orayla ilgili bilgi edinmek ister. Türk insanı nasıldır hiç bilmiyordum. Daha önce hiç Türk ile tanışmamıştım. Türkçe tek kelime bilmiyordum. Derslerim yüzde 70 Türkçe olacağı için dil öğrenmem şarttı. Uluslararası öğrencilerin olduğu sınıfta, dünyanın her yerinden insanlarla Türkçe öğrendim. Bu bana çok ilginç gelmişti. İlk zamanlarda tek kelime bile anlayamıyordum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x